Askin logo
Fagartikler
>
soling, solbrenthet, hudkreft, solkrem
Solkrem med høy faktor

Skal vi bruke solkrem med høy faktor?

Skrevet av:
Hudlege Jürgen Funk
Hudlege
Publisert:
23. mars 2021

I denne artikkelen får du informasjon og solstråling og solkrem (spf).

Få spesialisthjelp

Solkrem med høy faktor

Like sikkert som at påsken kommer hvert år, så blomstrer diskusjonen om solkremer opp i media.

Nordmenn er et solglad folkeslag og ligger i verdenstoppen med størst antall tilfeller av føflekkreft (melanom), etter Australia.

Hovedårsaken til hudkreft, både den potensielt farlige føflekkreften, men også andre typer hudkreft, ligger i solskader.

Hvilke typer stråler i sollyset gir hudkreft?

Det er de ultraviolette strålene (UV stråler) i sollyset som gir skader i overhuden som over tid kan utvikle seg til hudkreft. Ofte ligger solskadene langt tilbake i tid.

De ultraviolette stråler som vi utsettes for, er i all hovedsak UVA og UVB. UVA stråler går dypere ned i huden og forårsaker pigmentering og aldring, men er sannsynligvis også hovedårsaken til føflekkreft.

UVA stråler får man i store mengder konsentrert i solarier som dermed er en medvirkende faktor i antall tilfeller føflekkreft. UVB stråler treffer huden mer overfladisk, men er sterkere, og fører til solbrenthet og også til vitamin D dannelse, og er hovedårsaken til de mildere typer hudkreft (basalcellekreft og plateepitelkreft).

Hvilken solfaktor skal man bruke?

Solfaktor 50 betyr at du kan være 50 ganger lenger i solen før du blir solbrent enn uten solkrem.

Hvor lenge, avhenger av din hudtype, hvor nær ekvator du er, om du oppholder deg i høyereliggende strøk, om du ligger på en hvit sandstrand eller er på vannet hvor refleksjon av solstråler forsterker effekten.

Solfaktoren blir målt på frisk hud når man smører solkremen med 1 millimeters tykkelse og måler tiden det tar før man blir rød (minimal erytem dose, også kjent som MED). Problemet er at vi vanligvis smører solkremen i mye tynnere lag enn da solfaktoren blir testet.

Smører vi bare halvparten så tykt reduserer vi også solfaktoren med 50%, smører vi bare en fjerdedel av tykkelsen reduserer vi solfaktoren med 75%.

Det er derfor lurt å starte med så høy solfaktor som mulig for å komme opp i en reell faktor tilsvarende faktor 15, noe Kreftforeningen anbefaler.

Illustrasjon av UVA og UVA stråler
Ved å påføre huden et lag solkrem, beskytter man huden mot skadevirkning av solstråling

Betyr faktor 50 like høy beskyttelse mot UVA og UVB?

Hovedfaktoren som står på tuben gjelder beskyttelsen mot UVB. Myndighetene har bestemt at UVA beskyttelsen skal være minst en tredjedel av den faktoren som tuben viser mot UVB.

Dette er nok en grunn til å starte med høyest mulig UVB faktor for å komme opp i en brukbar beskyttelse mot UVA .

Blir jeg brun når jeg smører med høy faktor?

Selv de høyeste solfaktorer slipper såpass med UVB stråler gjennom at man får farge og at man danner vitamin D.

Det tar litt lenger tid, men du unngår å bli solbrent.

Er solkremen farlig?

Hvert år skriver media om ulemper ved bruk av solkremer uten at man fokuserer på de positive effekter.

Det blir nevnt at solkremer inneholder hormoner, skadelige kjemiske stoffer, allergener og t.o.m fører til hudkreft.

Vi hudleger opplever svært få problemer ved bruk av solkremer og den positive effekten av solbeskyttelsen er utvilsom mye høyere enn mulige bivirkninger.

Solkrem er ferskvare og bør fornyes hvert år.

Vanlige spørsmål om Askin:

Les flere svar på vanlige spørsmål
Gå til artikkel

Rask tilgang til riktig behandling

Våre legespesialister løser dine hudproblemer.
Last opp bilder av ditt hudproblem og få svar og resept innen 24 timer.
Kontoradresse
Rosenholmveien 25
1414 Trollåsen
Postadresse
Postboks 474 Bedriftssenteret
1411 Kolbotn
Kontakt
Telefon sentralbord
64 80 90 90 (hverdager 8 - 16)
post@askin.no
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet © Askin